Latgolas čajs


ATPAKAĻ
  • Latgoles čajs 1
    Izstrādes process
  • Latgoles čajs 2
    Tējas iepakojumu izklājums.
  • Latgoles čajs 3
    Liepziedu tējas iepakojums.
  • Latgoles čajs 4
    Piparmētru tējas iepakojums.

Tējas "Latgolas čajs" reklāma.


Apraksts

Projektā tika izstrādāts beramās tējas iepakojuma dizains "Latgolas čajs". Galvenā projekta iecere bija uzlabot tējas iepakojuma formu, lai tas būtu funkcionālāks un ērtāk lietojams. Kā vēl viens uzdevums tika izvirzīts izveidot grafiski pievilcīgu, mūsdienīgu grafisko risinājumu konkrētam tējas veidam, balstoties uz tā dabas formām un krāsām. Projekta autores Danas saknes atrodamas latgalē. Katru gadu zāļu tējas viņa ievāc latgales laukos, tādēļ tējas nosaukumos iekļāvām latgaļu valodu, kas produktu padara vēl īpašāku.

Tika veikta analogu izpēte veikalos un aptiekās pieejamajiem tējas iepakojumiem. Analizējām iepakojumu formu, izmantotās krāsas, kā arī ergonomiku, iepakojumu turot plaukstā, atverot, aizverot u.tml. Tika pētīti konkrētie augi, to krāsas dažādās augšanas stadijās, formas, kas tika skicētas un stilizētas ģeometriskas, lai veidotu mūsdienīgu grafisko risinājumu tējas iepakojumam.
Tika meklēts, kāda informācija jāizvieto uz iepakojuma, lai tā atbilstu PVD standartiem.

Sākotnēji vēlējāmies izveidot tējas iepakojumu trīs vienā, iekļaujot trīs dažādas tējas, kas lietojamas katra atsevišķi un arī visas kopā. Diemžēl iepakojuma izklājumu izveide sagādāja lielas grūtības un palikām pie vienas formas tējas iepakojuma. Tika veidoti neskaitāmi maketi, mainīti to lielumi, lai pielāgotu jauno tējas iepakojuma kastītes formu ērtai lietošanai.

Gala rezultātā tika izstrādāti divu tēju - liepziedu un piparmētru - iepakojumi. Veicot dažādu formas maketu izveidi nonācām pie vienādsānu trijstūra formas, kuru atverot, tēja iebirst vāciņā un to ir ērti no tā izņemt, lai pagatavotu tēju. Tika izmantots ģeometrisks formas risinājums arī augu stilizētajā izskatā, veidots klājošs raksts iepakojuma fonam, kas sastāv no augu detaļām un izmantotas trīs raksturīgākās krāsas katrā no iepakojumiem. Lietošanas instrukcija izstrādāta grafiski, lai tā būtu ērtāk uztverama. Informācija uz iepakojuma ir latgaļu un latviešu valodā, kas atbilst sākotnējai domai par latgaļu saknēm un augu izcelsmes rajonam..

Autors
Dana Daugule

Komanda
Iesniedzējs: Anda Birģele; konsultants: Anda Birģele (Jelgavas Mākslas skolas datorgrafikas skolotāja, nobeiguma darba vadītāja)


Žūrijas komentāri

Liene Jākobsone:

Iepakojums, kas kalpo arī kā reprezentācijas materiāls (šajā gadījumā Latgalei), ir divējādi funkcionāls, respektīvi ideja uzskatāma par aktuālu un potenciāli nepieciešamu.

Iesūtītais materiāls ir kvalitatīvs un atklāj gan procesu, gan rezultātu. Tomēr būtu bijis interesanti redzēt arī analizētos analogus, kā arī formu un grafikas meklējumu procesu, izskatītos variantus.

Risinājums ir estētiski ļoti pievilcīgs un rūpīgi nostrādāts. Īsti līdz galam nepārliecina funkcionalitāte, tādā ziņā, ka iepakojumi ir ļoti mazi un tajos ievietojamais tējas daudzums pietiktu vien pāris tasītēm. Tomēr, ja tas iecerēts vairāk kā suvenīrs, tas tā varētu arī darboties.

Linda Krūmiņa:
Ne pārāk aktuāla tēma – kā vēl varētu iepakot tēju. Grafiskās identitātes meklējumi sava produkta pārdošanai – apsveicami.

Vizuālais materiāls skaidrs un labi informējošs, kvalitatīvas fotogrāfijas.

Iepakojuma funkcionalitātei divas piezīmes – tējas iepakojuma tilpums ir diezgan mazs, veidojas neefektīvs iepakojums, kā arī, iespējams, pircējs labprāt redzētu pašu tēju to pērkot, šeit ir slēgtā kastītē.
Izstrādātais grafikas dizains tējai ir pārāks par pašu iepakojumu.

Aldis Blicsons:
Tējas iepakojums īsti nav problēma, bet gan identitātes izcelšana.

Iesūtītie materiāli pietiekami atspoguļo ideju.

Ļoti gaumīga grafika un krāsas, bet vizuāli nesasaistās ar Latgali. Iepakojuma funkcionalitāte diemžēl ir neatrisināta, gan lietošanā, gan uzglabāšanā (hermētiskums).