Spēles ar gaismu un krāsu. Ausmas Auziņas* uzdevums
Bērnībā mans rotaļu biedrs un līdzgaitnieks bija brālis. Toreiz mums bija gana laika vērošanai, pētīšanai un sarunām, jo dzīvojām laukos un mežā, vasaras naktīs gulējām sienā, ilgi nevarējām aizmigt – runājām un sapņojām. No rītiem vērojām gaišo saules staru kūli, kas ielauzās pustumšajā telpā pa pavērtajām šķūņa durvīm un, aizverot acis, spēlējāmies ar tā radītajām vīzijām, iemanījāmies tās atkārtot vairākas reizes. Reiz, ganībās gulējām zālē ar skatu pret tumši zaļu, silti piesātinātu meža siluetu. Nedaudz paceļot acis pret gaistošām vakara debesīm, ieraudzījām brīnumu – meža atkārtojumu viegli violetā nokrāsā!
Kopš tiem laikiem priekšmetu vērošana un nogurdinātās acs izsaukto pēctēlu skatīšana man kļuva par savdabīgu izklaidi un rotaļu. Savukārt, studējot krāsu teoriju un atklājot Gētes tekstus, rotaļas ar gaismas izsauktajiem pēctēla efektiem ir kļuvušas apzinātas un vēl aizraujošākas.
Gēte
Lasot apcerējumus par krāsu, mani pārsteidza Johana Volfganga Gētes raksti. Lūk, kāds no Gētes rakstos atrastajiem stāstiem (Ausmas Auziņas pārstāstījums):
Kādā 1799. gada jūnija vakarā pastaigājoties ar draugu pa dārzu, blakus austrumu magonēm, kas no citām puķēm atšķiras ar savu krāsas spilgtumu, pamanījām liesmojošu uzplaiksnījumu... Apstājāmies pie puķu dobēm un sākam tās vērot, taču vairs neko īpašu nesaskatījām. Turpinot pastaigu, ieraudzījām šo parādību vēlreiz un atklājām, kā to izsaukt vēl un vēl, skatoties uz magonēm ieslīpi. Izrādījās, ka tas ir fizioloģisks krāsas fenomens, un šķietamais mirdzums ir zieda mirkļa atplaiksnījums zili/zaļā pretkrāsā. **
Gētes tekstos atradu ko tādu, ko esmu piedzīvojusi bērnu dienās – rotaļas ar spožu gaismas staru pustumšā siena šķūnī, vai rietošas saules diska krāsu miju un mainīgo oreolu ap to vasaras novakarēs.
Saules pēctēls. Pētot saulrietu Liepājā
2008. gada vasarā Liepājas plenērā Ausma Auziņa aicināja plenēra dalībniekus skatīties rietošajā saulē un vienlaicīgi fiksēt uz papīra rietošas saules diska radīto krāsu maiņu.